Déri Múzeum - Debrecen


Déri Múzeum - Debrecen

Déri Múzeum - Debrecen
Déri Múzeum - Debrecen
A debreceni Déri Múzeum közel egy évszázados fennállása óta a város egyik legnagyobb ékessége. Déri Frigyes 1920-ban jelentős gyűjteményt adományozott a magyar államnak, és azt szerette volna, hogy a tárgyak Debrecenben kerüljenek bemutatásra. 1930-ra Györgyi Dénes és Münnich Aladár közös terve alapján elkészült a különleges épület, és megnyitották a Déri Múzeumot.

Munkácsy terem

A múzeum legnépszerűbb kiállítóterme a Munkácsy Terem, ahol Krisztus szenvedéstörténetét feldolgozó, három monumentális festmény tekinthető meg. A Krisztus Pilátus előtt, a Golgota és az Ecce homo közös bemutatásának különlegessége, hogy még Munkácsy sem látta együtt a három festményét. A trilógia darabjai első alkalommal Déri Múzeumban, 1995-ben voltak láthatóak együtt. A terem Európa szinten híres, szakrális térré vált és szinte zarándokhellyé nőtte ki magát.

Japán gyűjtemény

A korszerűsített épületben a modern technika segítségével kivételes látványvilággal jelennek meg a tárgyak. A múzeum Japán-gyűjteménye nemzetközi mércével is jelentős, jellegzetes Edo-kori japán tárgyak mellett 19. és 20. századi tokiói használati eszközöket mutat be. Középpontjában egy stilizált, Edo-korabeli szamuráj udvarház áll.

Nagyerdő története

A látogatók betekintést nyerhetnek a Nagyerdő múltjába és jelenébe, valamint nagy izgalmakat ígér a csodakamra, az újkori fegyvergyűjtemény, az interaktív régészeti kiállítás is. A régi képtárban közel hetven, 17-19. századból származó festmény látható tematikai csoportokba rendezve.

Látnivalók

A múzeum épülete előtt található négy szobor a Néprajz, Művészet, Tudomány és Régészet megtestesítői és a múzeumi tevékenységgel állnak összefüggésben. Medgyessy Ferenc alkotásai 1937-ben elnyerték a párizsi világkiállítás nagydíját. A téren megfigyelhető Móricz Zsigmond ülő alakja, a Debreceni Vénusz és a Táncosnő, valamint a Merengő szobra. tovább >