Jósa András Múzeum - Nyíregyháza


Jósa András Múzeum - Nyíregyháza

Jósa András Múzeum - Nyíregyháza
Jósa András Múzeum - Nyíregyháza
A Jósa András Múzeum 2022. február 1-jétől előreláthatólag 2 évig felújítási munkálatok miatt zárva tart.

Hazánk múzeumügye több mint 200 éves múltra tekint vissza, hiszen az 1802-ben megalapított Magyar Nemzeti Múzeum, a londoni British Museum és a párizsi Louvre után harmadik ilyen intézményként született meg a világon.

Ennek hatására az országban megyei múzeumok is alakultak. Elsőként 1859-ben a győri Xantus János Múzeum jött létre, melyet 1867-ben a soproni Liszt Ferenc Múzeum követett, egy évvel később pedig Gyulán alakult meg az Erkel Ferenc nevét viselő intézmény. Csupán néhány hónnappal maradt le a dobogó harmadik fokáról az 1868. december 1-jén megalapított, nyíregyházi székhelyű Jósa András Múzeum.

A másfél évszázados múltra visszatekintő intézményt persze nem Nyíregyházán, hanem Szabolcs vármegye akkori székhelyén, Nagykállón alapították meg Dr. Jósa András orvos-régész kezdeményezésére. 1871-ben született meg az első “kiállítás”: az akkori vármegyeháza főispáni lakosztályában az érdeklődők két vitrinben régészeti leleteket tekinthettek meg. Az innen származó tárgyak 1876-ban szerepeltek a Budapesten megrendezett régészeti világkiállításon is.
A régészeti gyűjteményt Jósa fejlesztette nagy értékű, bronzkori anyaga miatt nemzetközileg is nyilvántartott múzeummá.

Miután 1876-ben Nyíregyháza lett a megye új központja és felépült az új Megyeháza, átköltözött a Szabolcs Vármegyei Múzeum gyűjteménye is, melyet Jósa András vezetett 1918-ban bekövetkezett haláláig. A néprajzi gyűjteményt az utód, Kiss Lajos hozta létre, a szegény emberek krónikása, aki elsők között kapott Kossuth-díjat 1948-ban, és ő teremtette meg a Nyírség néprajzi kutatását. Neki köszönhető, hogy ma is büszkélkedhetünk az egykori nyíregyházi céhek emlékanyagával. A muzeális gyűjtemény az ő igazgatósága alatt a Megyeháza Egyház utcai épületébe került.

A második világháború idején bombatalálat érte az épületet, de dr. Nyárády Mihály igazgató hathatós munkájának köszönhetően ismét látogathatóvá vált az intézmény - három néprajzi terem és egy régészeti kiállítás várta az érdeklődőket. Az 1950-es évektől számíthatjuk a helytörténeti, a történeti dokumentum, a képző- és iparművészeti, numizmatikai, irodalomtörténeti gyűjtemények szám- és értékbeli növekedését vagy létrejöttét.

1958-ban dr. Csallány Dezső igazgató megalapította a múzeum évkönyvét. Dr. Dienes István és dr. Németh Péter igazgatók közreműködésével, 1974-ben a muzeális gyűjtemény a levéltárral együtt átköltözött mai helyére, a Benczúr tér 21. szám alatt található neoklasszicista, oszlopos saroképületbe. 1999-ben a megyei levéltár gyűjteményét átköltöztették, így a múzeum vette birtokba a teljes épületet.

A 2008. évi felújítást követően új, állandó kiállítások nyíltak a múzeumban.
A jelenleg megyei hatókörű városi múzeumként működő Jósa András Múzeum a megye és Nyíregyháza egyik legfontosabb kulturális központja, mely nyolc állandó és három időszaki kiállítással várja minden héten keddtől vasárnapig a látogatókat. A Múzeumok Majálisa és a Múzeumok Éjszakája, valamint számos helyi és országos szintű kulturális program résztvevője vagy szervezője. Idén december 1-jén a Jósa András Múzeum Napja keretében pedig két évfordulóról is megemlékezést tartanak, hiszen a névadó Jósa András születésének 183., valamint az intézmény fennállásának 150. évfordulóját ünneplik meg. A múzeum 2019 májusában elnyerte az Év Múzeuma díjat, mely Budapesten a Magyar Nemzeti Múzeumban a Múzeumok Majálisán került átadásra. tovább >