Magyar Nemzeti Múzeum Babits Mihály Emlékháza - Esztergom


Magyar Nemzeti Múzeum Babits Mihály Emlékháza - Esztergom

Magyar Nemzeti Múzeum Babits Mihály Emlékháza - Esztergom
Magyar Nemzeti Múzeum Babits Mihály Emlékháza - Esztergom
A MNM Babits Mihály Emlékházában hangulatos és korhű kiállítás idézi fel az 1924-1941-ig nyarait Esztergomban töltő Babits Mihály emlékét. Az esztergomi Előhegyről páratlan kilátás nyílik Esztergom városára, a környező hegyekre és a Dunára, amelyben nemcsak régebben, de ma is nagy öröm elgyönyörködni. A költőóriás kicsi hegyi házában szerkesztette a Nyugat című folyóiratot, fordított, írt, alkotott. Műveinek eredeti példányait is meg lehet tekinteni a kiállításban.

A nyári hónapok idején Babits számos barátja és ismerőse látogatta meg őt Esztergomban, akik az erre külön kialakított falra felírták neveiket. Rendkívül izgalmas elfoglaltság keresgélni a nagy nevek között, külön öröm rábukkanni Kosztolányi Dezső, Radnóti Miklós, Móricz Zsigmond, Sík Sándor, Karinthy Frigyes, Tóth Aladár, Einczinger Ferenc nevére. Babits versekben és esszékben örökítette meg élményeit és érzéseit, amelyeket 2017 decemberében könyvben adott ki a város „…kinyúlhat égig a lélek..” címmel. „a „Babits Mihály Emlékház örökös hangjai” - ként szólaltatják meg.

A Babits Mihály Emlékházban nemcsak a hanganyag készült egyedileg a hely lelkületéhez híven, hanem egy olyan zenei anyag is, amely a kor zenei hangulatát kívánja felidézni. Ennek rendezője és összeállítója a Malom Művészeti Műhely mozgatórugója Villányi Zsolt volt, zongoraművésznője pedig Rózsár Brigitta, szintén az MMM tagja. További zenei közreműködők Szegő Csaba és Szentkirályi Károly, akik az esztergomi versek mellé adnak stílusos zenei kíséretet. A ház ebédlőjében megtekinthető Jelenczki István filmrendező „Holt próféta a hegyen, Válogatás Babits Mihály esztergomi Előhegyen” írt verseiből 2008-ban készült filmverse, amelyben Simon Péter mondja el a verseket.
 
A MNM Babits Mihály Emlékháza autóval és gyalogosan egyaránt a Református templom mellett lévő Siszler utcán, majd balra kanyarodva az Einczinger közön keresztül közelíthető meg.
Csak gyalogosan: Babits Mihály utcán keresztül egy 15 perces kaptatóval érhető el.
  tovább >