Szegedi Állatkert - Szeged


Szegedi Állatkert - Szeged

Szegedi Állatkert - Szeged
Szegedi Állatkert - Szeged

Szeged csodás városában található a Szegedi Vadaspark, mely az ország egyik legnagyobb és legfiatalabb állatkertje.

Történelem

A nagyközönség előtt 1989 tavaszán nyitotta meg kapuit, mely hamar a látogatók kedvencévé vált. A Napfény városában ezen létesítmény kezdetben csak 3 hektáron terült el, melyen elsősorban veszélyeztetett fajokat tartottak, ezek közül pedig a dél-amerikai állatokat bemutató terület volt a legkiemelkedőbb. A parkban a kezdetben a kis területre való tekintettel nem volt lehetőség nagy testű állatok gondozására, erre csak a későbbi bővítések alkalmával került sor.

Az állatkert előnyévé vált, hogy kevesebb és kisebb testű állatotokat mutattak be, hiszen ezen koncepciónak köszönhetően, a vadaspark teljesen egyedülálló állománnyal bírhatott a hazai állatkertek körében. Mindez még a mai napig is igaz rá. A jelen lévő fajok közül nagy sikert tudhattak be a karmosmajmok tartásában, mindezek után nem sokkal nemzetközi sikereket is arattak a tenyésztésükkel is. 1992-ben kezdődött el a park első nagy fejlesztése, mely során megépült az oktatóterem, melyet 1993-ban nyitottak meg a nagyközönség előtt.

A központ elsősorban a környezeti nevelésre volt hivatott, mely már az első évben hatalmas sikereket tudhatott magáénak. A vadaspark ötödik évfordulójára készült el az 5,5 hektáros Dél-Amerika parcella, mely akkoriban még az országban egyedülálló volt, így hatalmas tömegeket vonzott a park területére. A Dél-Amerika-rész a mai napig is folyamatosan bővül.

2000-ben az araház és röpde építésére fókuszáltak, mely ezen éven teljesen el is készült. Mindemellett a kiangok férőhely és a japán makákók csodás, természetes erdei kifutója is elkészült. Az elkövetkezendő jó pár évben megannyi fejlesztésen, bővítésen esett át a park. Többek között tanösvényt építettek ki, a madarak új röpdét kaptak, a majomház korszerűsítésére is sort kerítettek, valamint a nagyobb testű állatok, mint például az oroszlán, jaguárok, tigrisek helye is bővítésre került.

Minden állat helyét komfortosan alakították ki. De, hogy a sokak kedvencéről, a pingvinekről is essen szó, 2012 teljes mértékben az ő évük volt, hiszen új kifutót kaptak és egy új pingvinbemutató is a repertoár része lett. 2018-ban egy program keretében belül ázsiai elefánt ház került megnyitásra,majd 2020-ban zergék is érkeztek a park lakói körébe.

Napjainkban

A vadaspark tehát nyitása óta folyamatos bővítés alatt áll. Mindezt mutatja, hogy mára már közel 45 hektáron várja az érdeklődőket a csodás park. A létesítményt egészen könnyen meg lehet találni, ugyanis a belvárostól csupán néhány kilométerre, a hatalmas, fákkal borított területen, földrészekre bontva, tágas kifutókban láthatjuk a különböző állatokat.

2020-ban a park már közel 1000 egyednek ad otthont, megtalálhatóak a megszokott állatkerti kedvencek, mint például a gepárd, a zsiráf és a zebra, azonban a ritka és veszélyeztetett fajokból sincs hiány. Magyarországon egyedüliként itt fellelhető a Darwin-nandu, az aranyarcú gibbon, az ezüstös selyemmajom, valamint a sörényes hangyász is, továbbá 2018 májusától már ázsiai elefántot is magáénak tudhat az intézmény.

A vadaspark különlegessége még a természetvédelmi és oktatási tevékenysége. Az országban elsőként Szegeden volt elérhető a zoopedagógiai foglalkozás, melynek során szakképzett pedagógusok bravúros bemutatókkal és érdekes előadásokkal ismertetik meg az odalátogatókat a „helyi” állatvilággal.

tovább >