Xantus János Állatkert - Győr


Xantus János Állatkert - Győr

Xantus János Állatkert - Győr
Xantus János Állatkert - Győr

Győr városában található a sokak által kedvelt Xantus János Állatkert. Nevét egy természettudósról, mégpedig Xántus Jánosról kapta. Az állatkert a kezdetekben elsősorban a hazai faunát mutatta be a nagyközönségnek, azonban mára már minden földrészről megtalálható néhány állat a park területén. Ezen hazai állatkert különös hangsúlyt fektet az afrikai állatokra. A győri állatkert elődje 1959-ben jött létre, mely a  Püspök-erdőben volt fellelhető, mégpedig az erdészeti fatelep mellett.

Megnyitásakor, a célja hasonló volt mint a többi hazai állatkerté, mégpedig nem más, mint Magyarország vadállományának bemutatása. Az itt élő állatok nagy része egy 1966-os árvíz során elpusztult. A megmaradt állatok egy magánbirtokra kerültek ideiglenesen. Ezután jutott a város arra az elhatározásra, hogy Győrnek szüksége van egy biztonságos állatkertre.

Az újdonsült vadaspark, 1967. május 1-jén nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt, mégpedig egy 6 hektáros területén. A terület kettéosztásra került, mégpedig úgy, hogy három hektáron a vadaspark kapott helyet, közel három hektáron pedig a vidámpark. A park népszerűsége mindezek után egyre csak növekedett, melynek köszönhetően lehetőség nyílt az  egzotikus fajokkal való bővítésre.

1985-ben pedig megkapta a park az állatkert címet. 1988-ban tovább bővítette repertoárját a létesítmény, hiszen ekkor került ide egy akvárium és egy terráriumház. Az állatkert azon célja, hogy kis területen mutasson be minél több állatot meghiúsult, melynek következtében több állatfajtól is el kellett búcsúznia az állatkertnek. 1996-ig hatalmas esést mutatott a park népszerűsége, melyet az 1997-es vezetőváltás billentett helyre.

Az új vezetőség kevesebb állatot tartott meg a parkban, melyeknek nagyobb és komfortosabb helyet alakítottak ki. Az úgymond hibák helyre hozatala, javítások, fejlesztések állandósultak, melynek következtében visszanyerte az állatkert egykori népszerűségét. Egy fejlesztési program keretében belül a tervek álapján 2020 végéig új főbejárat és fogadóépület, zsiráfház fejlesztés, emberszabású-majomház és kifutó, Közép-Ázsia bemutató, fóka és pingvinbemutató, elefánt-ház, valamint Állategészségügyi Központ is létesül.

Élőhelyüknek megfelelő környezetben láthatóak az itt lakó állatok. Az afrikai állatok teszik ki a legnagyobb részt és a legnagyobb fajszámot is. Utánuk következnek a dél-amerikai, illetve ázsiai állatok. A Terráriumház kivételt képez ez alól, hiszen az ott található egyedek több kontinens trópusi flórájából és faunájából származnak.

tovább >